Przedpremierowo "W szoku. Moja droga od lekarki do pacjentki. Cała prawda o służbie zdrowia" dr Rana Awdish

Autorka książki - doktor Rana Awdish - jest lekarką pracującą na OIOMie w szpitalu o dobrej reputacji. Przyznaje, że jej szpital nieustannie stara się poprawiać swoje procedury, standardy i słynie z wzorcowej opieki nad pacjentem. Jako lekarz jest przekonana o tym, że zarówno ona, jak i jej koledzy i koleżanki robią wszystko by pomóc i uratować pacjenta. Jednak gdy sama staje się pacjentką jej perspektywa zmienia się diametralnie.

Dr Awdish będąc w szóstym miesiącu ciąży niespodziewanie zaczyna odczuwać dziwne symptomy. Są one mało specyficzne, więc ignoruje je, ale rozdzierający ból w prawym boku nie daje o sobie zapomnieć i zmusza ją do szybkiej jazdy do szpitala. Oczywiście udaje się do szpitala, w którym pracuje, bo ma zaufanie do procedur, które są w nim stosowane. I wtedy zaczyna się jej gehenna - nagła operacja, marne szanse na przeżycie, niepracujące nerki, lekceważenie ze strony lekarzy i pielęgniarek.

Jej droga do zdrowia będzie jeszcze długa i zawiła. Co jednak ważne w czasie tej powolnej rekonwalescencji dr Awdish uczy się niesamowicie dużo. Zauważa, że często traktowanie pacjentów przez lekarzy, mimo tego, że jak najbardziej poprawne, zgodne z wpojonymi im na studiach, w czasie stażu i rezydentury zasadami, jest niewystarczające. Zaczyna rozumieć, że aby pacjent wyzdrowiał nie należy tylko troszczyć się o jego ciało, ale również konieczne jest poświęcić mu czas aby mógł wszystko zrozumieć, okazać mu wsparcie i współczucie.

Muszę przyznać, że dawno nie czytałam tak osobistej książki. Autorka opisuje co jej się przydarzyło, dzieli się z nami swoimi emocjami na każdym etapie swojej drogi. Jest to niebywały akt odwagi z jej strony.

Książka jest napisana całkiem przyjemnym stylem. Mimo opisu wielu zagadnień medycznych jest przystępna i zrozumiała. Nie powiedziałabym, że czyta się ją jednym tchem, ale z pewnością zaciekawia.

Pierwsza część tytułu - "W szoku" - jak najbardziej trafna. Co prawda słyszałam podobne historie zdarzające się w Polsce, ale to zawsze szokuje: jak ktoś, komu ufam, że mnie uratuje może zrobić mi większą krzywdę? Nie za bardzo podoba mi się ostatnia część tytułu "Cała prawda o służbie zdrowia". Autor tłumaczenia nie popisał się tu moim zdaniem. Brzmi to jak tytuł artykułu z jakiegoś brukowca, a zupełnie nie o taki punkt widzenia chodziło autorce. Ale nie będę się czepiać szczegółów, bo to o treść tu chodzi, a nie o tytuł ;)

Książka ma być chyba swojego rodzaju świadectwem. Dr Awdish pracuje nadal jako lekarz, ale dodatkowo sporo czasu poświęca na działania dydaktyczne - stara się promować nowy styl dialogu pomiędzy lekarzami a pacjentami. Myślę, że pisząc ta książkę liczyła na to, że uda jej się dotrzeć do większej liczby osób. Chociażby dlatego warto przeczytać - szczególnie jeśli pracuje się w służbie zdrowia. A jeśli nie, to przeczytajcie bo może chorujecie i potrzebujecie promyczka nadziei, że będzie lepiej, albo podpowiedzi jak rozmawiać z lekarzem. Jeśli nie przekonały was powyższe argumenty to może przeczytajcie bo po prostu ktoś opowiedział w tej książce całą prawdę o sobie i swoich słabościach, a to nie zdarza się często...


Tytuł: W szoku. Moja droga od lekarki do pacjentki. Cała prawda o służbie zdrowia
Tytuł oryginalny: In Shock: My Journey from Death to Recovery and Redemptive Power of Hope 
Autor: dr Rana Awdish
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo: Znak LiteraNova

Za egzemplarz do recenzji bardzo dziękuję wydawnictwu

Komentarze